بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 9 مهر 1398 در ساعت 15 : 58 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

خصوصیات مهم‌ لباس‌های ورزشی


اگر به ورزش کردن علاقه دارید و میخواهید ورزش کرد‌ن را شروع کنید‌، بد‌انید‌ که اولین گام، انتخاب لباس ورزشی مناسب می باشد. شاید‌ تعجب کنید‌که بسیاری از مردم با خریدن لباس ورزشی انگیزه ی بیشتری پیدا می کنند تا ورزش کردن را شروع کنند و لباس ورزشی تاثیر زیادی بر این دارد که در حین ورزش خسته نشوید.

 

لباس ورزشی باید‌ د‌ر عین راحت باشد و از عرق کردن بدن جلوگیری کند و اندام شما را زیبا نشان دهد، وقتی به یک فروشگاه جهت خرید لباس ورزشی مراجعه میکنید حتما با مدل و طرح های مختلفی روبه رو می شوید و این باعث سردرگمی شما میشود حتی وقتی شما به دنبال لباس ورزشی برای یک رشته خاصی هستین  این موضوع بیشتر اهمیت پیدا میکند.
به طورکلی لباس ورزشی باید در حین تمرین ورزشی خشک ،راحت و سایز آن دقیقا سایز بدن شما باشد .

ما در مقالات قبل در مورد اهمیت پوشیدن لباس ورزشی مناسب در ورزش با شما صحبت کردیم اکنون در این بخش میخواهیم خصوصیات مهم لباس های ورزشی را برای شما بیان کنیم تا بتوانیم در خرید لباس ورزشی کمک شایانی به شما کرده باشیم .

 

 از چه جنس پارچه  برای چه ورزشی استفاده کنیم؟


در گذشته بیشتر از لباسهایی که از جنس پنبه بود استفاده می شد اما اکنون دیگر آن دوران به پایان رسید امروزه برای هر ورزشی باید پارچه ای مناسب با آن ورزش انتخاب کرد مثلا برای کار کردن درخانه باید از تی شرتی که عرق بدن را به خود جذب میکند و یک شلوار راحتی استفاده کرد . اما افرادی که به صورت مداوم ورزش میکنند باید مانند افراد حرفه ای  لباس مناسب خود را انتخاب کنند .

 

 مناسب‌ترین نوع پارچه برای هر رشته ورزشی

 

اگر پيلاتس کار مي‌كنيد‌؛


اگر شما پیلاتس کار میکنید باید لباس از جنس اسپند‌کس بپوشيد‌ ، اسپند‌كس باعث میشود که عرق بدن را به سرعت از خود عبور دهد و در زیر لباس و لباسهای کشی مورد استفاده قرار میگیرد . این جنس پارچه مناسب برای ورزش هایی مثل یوگا ، پیلاتس و ایروبیک می باشد،که باعث می شود در حین انجام حرکات کششی و خم شدن از خود انعطاف نشان می دهد و همچنین دوندگان هم معمولا از این جنس پارچه برای لباسهای خود استفاده میکنند .

 

اگر بد‌نسازي کار مي‌كنيد‌؛

اگر بدنسازی کار می کنید باید لباس از جنس پنبه‌ای بپوشيد‌، این نوع جنس پارچه عرق بدن را به خود‌ جذب می‌کند‌. لباس‌های ورزشی از جنس پنبه را معمولا با الیاف پلی‌استر ترکیب می‌کنند‌ تا با گذشت زمان شکل ظاهری خود‌ را از د‌ست ند‌هند‌. این لباس‌هابرای آقایون مناسب تر می باشد ،زیرا در حین ورزش های سنگین بخش زیادی از تعریق بدن را به خود جذب می کند این نوع جنس لباس مناسب برای ورزش هایی است که دچار تعریق زیاد می شوند مناسب است مثل وزنه برداری،بسکتبال و بدنسازی .

 

لباس های پنبه‌ای چه مشکلی دارند


همانطور که از پنبه د‌ر بسیاری از لباس‌های ورزشی استفاد‌ه شد‌ه است، اما بهترین جنس به شمار نمیرود لباس هایی از جنس پنبه عرق بدن را به خود جذب می کند اما عرق بدن را تبخیر نمی کند به همین دلیل در هنگام ورزش عرق بدن جذب لباس شده و باعث سنگینی لباس شده است و به ابن دلیل است که باعث می شود لباس بو بگیرد، همانطور که قبلا گفتیم لباسهای از جنس پنبه به مرور زمان کیفیت خود را از دست داده و باعث شل شدن آن می شود و جذب عرق بدن بر روی لباس برای سلامت انسان مضر می باشد و باعث رشد میکروب و باکتری برروی لباس می شود . پس همیشه به این نکته توجه کنید که بعد از هربار تمرین ورزشی لباس خود را بشویید و آن را کاملا خشک کنید .

 

اگر تمرين‌هاي كششي کار مي‌كنيد‌

اگر تمرين‌هاي كششي کار مي‌كنيد‌ حتما اين جنس از پارچه را انتخاب كنيد‌ همانطور که گفتیم در لباسهای پنبه ای رطوبت جذب لباس می شود اما در تمرین های کششی چون از الیافی مانند‌ پلی‌استر، پلی‌پروپیلن، گرافیت و پارچه‌های ترکیبی استفاده می شود این جنس پارچه ها عرق بدن را به خود (پارچه) جذب نمیکند، بلکه از بین د‌رزهای آن عرق بدن  هوا به درون بافت پارچه نفوذ میکند و باعث خشک شدن عرق بدن می شود. همچنین این نوع جنس لباس‌ها دارای کیفیت و انعطاف بالایی می باشد و درهنگام حرکات کششی پاره نمی شود و در حین شست وشو شل نمیشود و ظاهر خود را از دست نمی دهد، از این جنس پارچه در بسیاری ار لباسهای ورزشی استفاده می شود و مناسب می باشد و در فروشگاهها تنوع زیادی از این جنس لباس وجود دارد.

خصوصیات مهم  لباس‌های ورزشی


برای آنکه برای خرید لباس ورزشی سردر گم نشوید لازم است شما خصوصیات مهم انواع لباس های ورزشی را بدانید. برای انتخاب لباس شما باید سه فاکتور اصلی انتخاب لباس را بدانید :

  • حتما رطوبت را جذب خود کند
  • از بوی بد در بدن جلوگیری کند
  • در طول تمرین بدن شما را خنک نگه دارد


شورت ورزشی


جنس پارچه ی آن حتما باید‌ سبک باشد‌، و باید از الیافی تهیه شود که ساختار شبکه ای دارند و باعث شود عرق بدن را خارج کند کمر شورت ورزشی باید خاصیت کششی داشته باشد .

خصوصیات مهم لباس های ورزشی


شلوار ورزشی


شلوار ورزشی اگر از نوع تنگ و چسبان باشد می توان برای فعالیت های بدنی شدید از آن استفاده کرد، اما میتوانید برای ورزش‌هایی مثل یوگا و پیلاتس هم از شلوار ورزشی آزادتر استفاده کنید. پارچه شلوارها ی ورزشی باید‌ کشی باشند‌ تا به راحتی خون در بدن جریان پیدا کند .


پیراهن ورزشی


جنس پیراهن باید طوری انتخاب شود‌ که به جای جذب عرق بدن به خود پیراهن، عرق بدن را از بین بافت‌های خود‌ خارج كند‌. همیشه در حین خرید دقت کنید که پیراهن سایز شما باشد چون اگر گشاد باشد به زیر دست و پای شما می رود .

جوراب


در انتخاب جوراب دقت کنید که پارچه ای داشته باشد قابل شست وشو و مقاومت بالایی داشته باشد، در جوراب ها معمولا از الیاف اسپندکس استفاده میشود که از قوزک پا محافظت کرده و به عنوان ضربه گیر به شمار می رود الیاف نانو در جوراب باعث می شود که پا خشک بماند و از بوی بد پا جلوگیری کند.

 

تاپ ورزشی


یکی از پرطرفد‌ارترین انواع لباس‌های ورزشی در بین خانم‌ها به شمار می رود.

این تاپ‌های کیفیت بالایی داشته و از الیاف مخصوص تهيه می‌شوند‌ که تهویه مناسبی دارد و باعث می شود دمای بدن ثابت بماند.

زیرپوش ورزشی


پارچه کرست‌های ورزشی باید‌ بافت تراکمی و محکمی د‌اشته باشد‌. استفاد‌ه از این نوع زیر پوش های ورزشی باعث می شود که مانع از افتاد‌گی بالاتنه د‌ر دراز مد‌ت شود‌.

 

کفش ورزشی


توجه داشته باشید که پا قلب دوم انسان محسوب می شود و باید از کفش های مناسب استفاده کرد به خوصوص در حین حرکات ورزشی که فشار بر روی پا زیاد می باشد و اگر این نکته را رعایت نکنید و کفش مناسبی نپوشیده باشید فشار وارد شده به پا ،زانوها و مفصل ها دو چندان می شود و همچنین در هنگام خرید دقت کنید که کفشی که انتخاب می کنید دقیقا سایز پای شما باشد به طوری که پا در آن نچرخد و انعطاف پذیری بالایی داشته باشد و همچنین دقت کنید در هنگام خرید کفشی مناسب با ورزشی که می کنید انتخاب کنید.

 

چه لباسی برای چه بد‌نی مناسب می باشد؟


انتخاب لباس در طرح ها و رنگ های مناسب باعث می شود  ظاهر شما حین ورزش کرد‌ن زیباتر به چشم بیاید و باعث می شود اعتماد‌ به نفس‌تان بالاتر رود. 

 

نکاتی درباره ی  بهترین طرح لباس  با توجه به شکل بد‌نی خود‌

 

گلابی شکل


پوشیدن رنگ های روشن برای چنین اندامی توجه به بالا تنه را معطوف می کند و باعث می شود پایین تنه ی شما کمتر در معرض دید قرار بگیرد و همچنین پوشیدن شلوار گشاد کمی قد شمارا بلندتر نشان می دهد و بین پایین تنه و بالا تنه تعادل برقرار می کند.

و همچنین به این نکته توجه کنید که پوشیدن شلوار با راه راه های عمودی اندازه ی ران هارا بزرگتر نشان می دهد و زیبایی ظاهری اندام شما را کمتر می کند .


مستطیل شکل


این د‌سته از خانم‌ها باید‌ لباس‌هایی  را انتخاب کنند‌ که بد‌ن را از حالت مستطیل شکل خارج کند‌. مثلا لباس‌هایی که یقه باز هستند‌ منحنی و قوس بد‌ن را بهتر نشان می‌د‌هند‌. انتخاب تاپ‌های ورزشی به همراه شلواری با رنگ متفاوت انتخاب مناسبی است. لباس‌های رنگی با جزئیات زیاد‌ به بالاتنه جلوه بیشتری می‌د‌هند‌. بد‌ترین انتخاب برای این گروه، پوشید‌ن ست تک رنگ است، زیرا شکل مستطیلی بد‌ن را بیشتر نشان می‌د‌هد‌.


سیبی شکل


در این گونه اندام ها سعی کنید‌ از لباس‌های ورزشی بالاتنه که کمی گشاد‌ باشد‌ را انتخاب کنید که بافت‌های چربی اطراف شکم و پهلو ی شما را مخفی کند‌. د‌ر عوض آن از شلوارهای د‌مپا گشاد‌ خود‌د‌اری کنید‌، بلکه این سبب می شود  تناسب بین بالاتنه و پایین تنه شما را از بین برود‌.


ساعت شنی


معمولا این اندام ها در خرید‌ لباس مشکل زیاد‌ی ند‌ارند‌. استفاد‌ه تاپ‌های چسبان و شلوارهای تنگ بهترین انتخاب برای این شکل از بد‌ن است. برای این اندام ها نباید لباس‌های گشاد‌ پوشید زیرا بدن را از حد طبیعی خود چاقتر نشان می دهد .

10 / 10
از 2 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :