بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 10 مهر 1398 در ساعت 12 : 3 دقیقه | نظرات کاربران ( 1 )

اهمیت پوشیدن لباس ورزشی مناسب در ورزش به دلیل بهره وری بالا در ورزش، استفاده از لباس ورزشی متناسب با آن ورزش است.

بنابراین باید توجه داشت همیشه انتخاب لباس ورزشی مناسب در ورزش، سایز لباس نسبت به بدن فرد میتواند از درجه اهمیت بالایی برخوردار باشد.

همیشه گفته اند که میتوان با هر لباسی ورزش کرد و افرادی که برای ورزش کردن به دنبال لباس مناسب در ابتدای ورزش می گردند، شاید میخواهند بهانه تراشی کنند تا از زیر ورزش کردن شانه خالی کنند، اما اهمیت پوشیدن لباس ورزشی مناسب در ورزش بسیار جدی است.

لباس-ورزشی

این امر برای ورزشکاران حرفه ای بسیار امر مهمی تلقی میشود و برای افراد عادی که میخواهند ورزش مناسبی را داشته باشند میبایست از درجه اهمیت خوبی برخوردار باشد.

لباس ورزشی مناسب، رنگ لباس ورزشی، سایز لباس ورزشی، نوع پارچه لباس ورزشی و المان های دیگر برای هر فرد باید مهم باشد.

همانطور که ما در بیرون از خانه برای انتخاب لباس های شیک در مجالس و میهمانی ها وسواس به خرج می دهیم، برای انتخاب لباس ورزشی نیز باید اینگونه باشیم.

چراکه ورزش میتواند ما را سرزنده و سرحال نگه دارد و انتخاب لباس ورزشی مناسب و اهمیت پوشیدن انواع لباس ورزشی مناسب میتواند بر بازدهی بالاتر ما بی افزاید.

لباس ورزشی در ابتدا یک اصطلاح در فرهنگ آمریکایی به شمار می‌رفت.

این توصیف برای سبکی از لباس در دهه ۱۹۳۰ اتفاق افتاد، به مرور زمان از مقیاس های مختلفی پیروی می‌کرد.

لباس ورزشی

در ابتدا لباس ورزشی لزوماً دارای طرح یا مدل متفاوتی نسبت به سایر لباس ها نبود در مکان‌های اجتماعی به هیچ وجه مورد قبول پوشش عموم قرار نمی گرفت.

اما پس از در نظر گرفتن انواع لباس ورزشی زنانه و مردانه برای شرکت‌کنندگان فعالیت‌های ورزشی در رشته‌های مختلف لباس های ورزشی دارای استقبال بیشتری شدند.

در ابتدا انواع لباسهای ورزشی در خانه های مدرن اروپایی در دسترس بود و لباسهای ورزشی به طور روز افزونی به عنوان لباسهای رسمی یا غیررسمی پوشیده می‌شد.

طراحان لباس ورزشی آمریکایی با تولیدکنندگان همراه شدند، در حالی که اکثر مدت ها در آمریکا در اوایل قرن بیستم به طور مستقیم از پاریس کپی می شد لباس ورزشی آمریکایی در آمریکا رشد کرد و از سایر لباسها مسیر خود را جدا کرد.

لباس ورزشی در ابتدا طوری طراحی شده بود که به راحتی می‌توانستند از آن لباس مراقبت کنند این لباس ورزشی دارای قابلیت‌های راحت و قابل دسترس مثل عدم نیاز به اتو ،و غیره بود که باعث شد از آن سال لباس ها متمایز شود.

تولید لباس ورزشی به عنوان یکی از مهمترین کمک های آمریکا در تاریخ در طراحی مد به شمار می‌رود.

نیاز به سبک های متفاوت زندگی برای زنان و مردان آمریکایی و راحتی در لباس باعث شد لباس ورزشی توسط طراحان تولید و به مرحله فروش برسد.

لباس ورزشی که برای ورزشکاران و علاقمندان به ورزش واژه محبوب با تصویر هایی مانند آرامش و جذابیت بود تبدیل به یک واژه مد در صنعت لباس شد.

از آن پس نگاه عمیقی به لباس ورزشی در محیط های مختلف ورزشی به این نوع لباس میشد.

در حالی که بسیاری از لباس ها، لباسهای مناسب برای جشن ها مناسبت ها و یا کار محسوب می شود، لباس های ورزشی توانستند خیلی سریع جایگزینی برای بسیاری از لباسها در طول روز باشد.

ریچارد مارتون در یکی از موسسه های فناوری موجود در نمایشگاه ورزشی صنعت معدن در آمریکا تولید لباس ورزشی را اختراعی بی نظیر و منحصر به فرد ‌دانست.

برای مارتین لباس ورزشی آمریکایی بیانگر جنبه‌های گوناگون فرهنگی عمدتاً طبقه متوسط جامعه بود چون می توانستند به آرمان‌های خود مانند سلامتی آزادی و نوآوری نگاه ویژه‌ای داشته باشند.

انواع لباس ورزشی را میتوان تقلیدی از طراحی زیبا سادگی و راحتی دانست، انواع لباسها های ورزشی به سرعت در اوقات فراغت مردم جایگزینی مناسب برای لباسهای به ظاهر راحت و در باطن ناراحت بود.

لباس-ورزشی

این فرهنگ باعث شد مردم در هر ساعت از شبانه روز و در هر مکانی که احتمال این را می دادند که می توانند لباس ورزشی برای پوشش بیرون از منزل استفاده کرد انواع لباسهای ورزشی را بر تن کنند.

انتخاب لباس ورزشی مناسب اولین قدم برای شروع ورزش کردن است.

شاید تعجب آور باشد که بسیاری از مردم پس از خرید لباس ورزشی بهترین انگیزه را برای شروع کردن ورزش در خود می‌بینند، داشتن لباس ورزشی نامناسب می‌تواند شما را در هنگام فعالیت بدنی خسته و آزاد کند و همچنین شما نتوانید از فعالیت بدنی لذت ببرید.

لباس ورزشی

خصوصیات مهم لباس ورزشی مناسب

لباس ورزشی باید دارای شرایط مناسب باشد تا بتواند مورد پسند و انتخاب خریداران لباس ورزشی قرارگیرد.

اول اینکه باید اندام فرد را زیبا نشان دهد و اینکه از تعریق بدن جلوگیری کند.

در فروشگاه لباس های ورزشی وقتی قدم می گذارید می توانید انواع مدل ها و طرح ها را مشاهده کنید و در میان این همه باید به دنبال لباس ورزشی ارزان و مناسب خود بگردید.

پس ابتدا باید ببینید برای کدام یک از ورزش ها می‌خواهید لباس ورزشی خود را انتخاب کنید، یک لباس ورزشی مناسب نباید زیادی چسبان و یا زیادی آزاد باشد، ولی شاید یکی از مهمترین خصوصیات لباس ورزشی خشک ماندن آن در حین تمرین کردن است.

انواع ورزش ها با توجه به نوع فعالیت و شدت فعالیت باید دارای لباس ورزشی مناسب ورزش خود باشد.

یکی از تفاوتهای انواع لباس ورزشی قدرت جذب رطوبت یا عرق در حین تمرین کردن است.

معمولاً اگر ورزش‌هایی مانند پیلاتس را انجام می دهید باید از پارچه هایی که جنس آن اسپندکس است استفاده کنید.

این نوع پارچه ها می‌توانند رطوبت را به سرعت از خود عبور داده و همچنین در هنگام حرکات کششی خود به خود به‌ خوبی انعطاف نشان دهد.

بنابراین ورزش هایی که به انعطاف و کشیده شدن همراه با تعرق همراه است میتوان لباس های ورزشی از جنس اسپندکس را پوشید.

اگر ورزش های قدرتی و کمتر و بیشتر مانند بدنسازی و وزنه برداری را انجام میدهید پارچه هایی که رطوبت را جذب میکنند مانند لباس ورزشی پنبه یا لباس ورزشی نخ پنبه همراه با الیاف پلی استر را استفاده کنید.

این لباسها در حین تمرین برای مردان با فعالیت‌های شدید بدنی می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

این لباس ها می توانند عرق بدن را به خوبی جذب کرده و مانع اضطراب‌های بیش از حد شوند، اما به دلیل اینکه جذب تعریق برای لباس ورزشی پنبه ای با سنگین شدن لباس و پارچه همراه است لباس هایی را انتخاب کنید که حداقل از ۴۰ درصد پلی استر همراه با نخ پنبه تولید شده‌اند.

این نوع لباس های ورزشی مناسب ورزش های دیگر مانند بسکتبال و والیبال نیز می‌باشد.

لباس-ورزشی

مشکل لباس ورزشی پنبه ای چیست؟

همانطور که گفته شد بسیاری از لباس های ورزشی از نخ پنبه استفاده می‌شود اما پنبه در لباس های ورزشی دارای عیب و ایراد نیز میباشد، به خوبی رطوبت را جذب می کند اما اجازه تبخیر شدن به آن نمی‌دهد.

هنگام ورزش کردن عرق بدن جذب پارچه می‌شود اما این پارچه سنگین شده و در طولانی مدت باعث بو گرفتن لباس می شود.

همچنین لباس های ورزشی پنبه ای به مرور شکل و حالت خود را از دست می‌دهند و پس از هر بار شستشو شدیدتر شده و حالت اول خود را از دست میدهند.

مرطوب ماندن انواع لباس ورزشی پنبه ای نیز در طولانی مدت می‌تواند برای سلامتی مضر باشد چون محیطی مرطوب می‌تواند باعث رشد انواع باکتریها و قارچها شود.

در نتیجه باید حتما چندین بار در هفته لباس ورزشی خود را شست و به طور کامل خشک کرد.

به تازگی برای حل این مشکل از پلی استر به همراه پنبه در لباس‌های ورزشی مردانه و زنانه استفاده می‌کنند، این امر باعث شده که تعریق بدن به راحتی جذب شده و از طرفی به راحتی خشک شود.

همچنین با بهره گیری از تکنولوژی جدید سیستم سرمایش خودکار لباس ها می توان به راحتی دمای بالای لباس را از وزنه هایی که در پارچه تعبیه شده خارج کرد.

اگر در تمرینات ورزشی خود با کش ها و تنش‌های بسیار همراه هستید توصیه می‌کنیم از پارچه‌هایی با جنس های پلی استر پلی پروپیلن، گرافیت و انواع پارچه های ترکیبی را استفاده کنید.

تماس

این پارچه‌ها معمولاً رطوبت را جذب نمی کند و همچنین درزهای پارچه طوری تعبیه شده است که جریان هوا را به خوبی خارج می کند.

این نوع لباس های ورزشی با جنسهای پارچه فوق می‌توانند انعطاف بالایی را در حرکات کششی و تنشی از خودشان نشان دهند.

همچنین این پارچه ها بر اساس شست و شوهای مکرر آسیب ندیده و در سالیان سال می‌تواند مورد استفاده خریداران قرار گیرد.

در نتیجه این لباسها برای بسیاری از رشته‌های ورزشی مناسب می‌باشد و دارای رنگ ها و مدل های متنوعی در فروشگاهها است.

مهمترین خصوصیت لباس های ورزشی امروزه که بسیاری از لباس های ورزشی دارای این خصوصیات مختلف و مهم می باشند، خنک نگه داشته شدن فرد در طول تمرین می باشد.

همچنین جذب رطوبت و ممانعت از ایجاد بوی بد در بدن از دیگر خصوصیات مهم ست لباس ورزشی برای انتخاب یک لباس ورزشی مناسب می باشد.

لباس-ورزشی

انتخاب لباس ورزشی در ورزش بدنسازی

انتخاب لباس ورزشی در ورزش بدنسازی برای ورزشکاران مبتدی و حرفه ای می تواند متفاوت باشد.

همچنین رشته ای که در بدنسازی دنبال می‌شود می‌تواند تعیین‌کننده برای انتخاب انواع لباس ورزشی مناسب در ورزش بدنسازی باشد.

بدنسازانی که رشته‌هایی مانند بادی بیلدینگ یا پاور لیفتینگ را انتخاب می کنند از لباس های ورزشی نخی به علاوه پلی استر در اندازه‌های معمولاً گشاد استفاده می کنند.

در بسیاری از رشته های بدنسازی که از حجم کمتری برخوردار هستند مانند رشته های فیزیک و مدلینگ از لباس های نسبتاً چسبان و کشسانی بیشتر استفاده میکنند.

این لباس ها مانند لگ ورزشی، رکابی ورزشی انواع تیشرت های ورزشی چسبان میباشد.

دلیل انتخاب انواع لباس ورزشی چسبان برای بدنسازان رشته های فیزیک و مدلینگ نگاه به جزئیات بدن در هنگام تمرین و حذف چربی های اضافی بدن میباشد.

لباس ورزشی صبحگاهی

انتخاب لباس ورزشی در دو و میدانی

لباس ورزشی مناسب ورزشکاران دو و میدانی به دلیل فعالیت بالا با شورت های کوتاه و غیر چسبان به همراه تیشرت یا رکابی نیمه چسبان از جنس پارچه هایی نظیر پلی استر و اسپندکس می باشد.

برای ورزشکاران دو سرعت ۱۰۰ متر و ۴۰۰ متر لگ ورزشی همراه با تی شرت استفاده میشود.

انتخاب لباس ورزشی برای فوتبال و فوتسال

لباس ورزشی مناسب برای ورزشکاران فوتبال و فوتسال، شورت و تیشرت ورزشی می باشد که نباید چسبان باشد و همچنین نباید بیش از حد آزاد باشد.

این لباس های ورزشی حتماً باید جذب خوبی برای جذب عرق داشته باشند و مانع از بوی بد درلباس شوند.

به تازگی سیستم های جدیدی در تولید ست لباس های ورزشی مردانه و زنانه به وجود آمده که باعث شده با روزنه هایی که در لباس ها ایجاد می شود دمای داخل لباس را به سرعت پایین آورد و دیگر نگران جذب عرق و سنگین بودن لباس و همچنین خستگی بازیکنان نمی شود.

لباس-ورزشی

انتخاب لباس ورزشی برای شناگران

شناگران نیز برای انتخاب لباس ورزشی مناسب خود دارای تفاوت های بیشماری نسبت به سایر ورزشکاران هستند.

لباس ورزشی برای شناگران باید ضد آب بوده و همچنین رطوبت و آب را جذب نکند.

پارچه های ضد آب نظیر گورتکس، تاسلون، سانتانا و تعدادی پارچه دیگر هستند که برای ورزشکاران شنا مورد استفاده قرار میگیرد.

انتخاب لباس ورزشی برای ورزشکاران دیگر

ورزشکاران رشته های دیگر برای انتخاب لباس ورزشی نگران نباشند!

این ورزشکاران با توجه به فعالیت خود در طول بازی و میزان شدت فعالیت خود می‌توانند از انواع لباسهای ورزشی که با پارچه های مختلف تولید می‌شود استفاده کرده و متناسب با ورزش خود از آن بهره‌مند شوند.

نکته های حائز اهمیت برای انتخاب ست لباس ورزشی زنانه و مردانه مناسب استفاده از پارچه ای است که بتواند بهترین تأثیر را برای ورزشکار داشته و بالاترین بازدهی را به او بدهد.

10 / 10
از 3 کاربر
ارسال نظر
M.Z : خوب
0 0
خوب بود مطالب 👍 اما ارتباط زیادی با چیزی ک میخواستم نداش😩
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :